Jak se nechovat u pohovoru

Jak se nechovat u pohovoru

Při hledání práce se většinou snažíme ukázat se v nejlepším světle. Bohužel někdy to může vypadat tak, že moc tlačíme na pilu a působíme nepřirozeně, čímž si můžeme spíš ublížit. Pojďme probrat pár základních chyb při pohovoru.

1.Přeceňování svých schopností

Umět se prodat je v dnešní době velmi důležité. Zároveň však není dobré přehánět a vychvalovat se do nebes. Personalisté při pohovoru ocení, když z Vás bude čišet zdravé sebevědomí, ne arogance.

 

  1. Vychvalovací fráze v životopisu

Tento bod souvisí s předcházejícím, ale týká se životopisu. Nepoužívejte obraty jako špičkový specialista, nejlepší obchodní výsledky, brilantní znalost atd. Je lepší napsat do životopisu, s čím máte zkušenosti a čeho jste na pozici dosáhli. Za konkrétní výsledky jsou personalisté rádi a může vám to zajistit pozvánku na pohovor.

 

  1. Vaše motivace

Personalista se bude ptát, proč vás pracovní nabídka zaujala, co si od změny v kariéře slibujete, jaké máte plány a také to, zda o nové práci přemýšlíte realisticky. Odpovědi na tyto otázky si promyslete dopředu, abyste nebyli zaskočeni. Vždy si předem pečlivě přečtěte popis pracovní pozice! Dávejte si pozor na přemoudřelost a spasitelský komplex. Žádná firma nechce slyšet, že to dělá úplně špatně a že vy jí zachráníte.

 

  1. Co jste dělali předtím?

Často se stává, že uchazeči o zaměstnání nejdou schopni jasně vysvětlit, co dělali v předešlých zaměstnáních. Špatně působí, když nejste schopni v několika větách vysvětlit, co jste na uvedené pozici dělali. Personalista si tak může myslet, že jste si uvedenou zkušenost vymyslel. Zároveň si dejte pozor na to, abyste nebyli falešně skromní. Na pohovoru je nejlepší odpovídat na otázky stručně, jasně, strukturovaně.

 

Tým ChciPráci.cz