Jak se připravit na pracovní pohovor

Pozvali Vás na pracovní pohovor? Hurá! Máte první krok za sebou, dostali jste se do užšího výběru. Nyní je potřeba se pořádně připravit na osobní setkání se zástupcem firmy a přípravu nepodcenit. Druhou šanci zpravidla nedostanete.

Pracovní pohovor není obvykle tím, na co se člověk těší. Je to pochopitelné, někomu jde o jeho budoucnost, někomu se třeba plní sen v podobě společnosti, ve které chce pracovat, jiný tuto práci nutně potřebuje.

V každém případě, pracovní pohovor může být méně stresující, když se na něj pořádně připravíte.

Několik doporučení pro vás:

  • Najděte si informace o firmě. Základním zdrojem jsou její webové stránky. Personalista se Vás obvykle na počátku pohovoru zeptá, co o firmě víte. Mlčení nebo krčení rameny nesignalizuje zrovna velký zájem z Vaší strany
  • Zjistěte si, kde se nachází místo pohovoru a jak se tam včas dostanete. Nechte si časovou rezervu. Pozdní příchod není dobrou vizitkou. Být na místě 5 minut předem je slušnost.
  • Oblečení a obuv si připravte den předem, vyhnete se zbytečné nervozitě


S jakými otázkami se nejčastěji na pohovoru můžete setkat?

Řekněte mi něco o sobě.
Jaké jsou Vaše silné a slabé stránky?
Proč chcete pracovat v naší společnosti?
Kde se vidíte za 5 let?
Proč chcete opustit současné zaměstnání?
Proč je mezi jednotlivými zaměstnáními mezera?
Co nám můžete nabídnout? Proč bychom si měli vybrat právě Vás?

Dále se můžete setkat se zkoušením z cizího jazyka a dalších znalostí, které uvádíte v životopise. Většinou to probíhá tak, že personalista přejde do cizího jazyka a předpokládá, že mu budete odpovídat. Pokud nějaké otázce v cizím jazyce nerozumíte, je lepší požádat o zopakování otázky než odpovídat na něco jiného a dostat se tak do trapné situace. Ostatní znalosti může personalista prověřovat testem.


Co na pohovoru neříkat:

Nepomlouvejte Vašeho bývalého (nebo ještě stávajícího zaměstnavatele). Určitě nezapůsobíte dobře, když si budete na všechno stěžovat. Je lepší, když změnu zdůvodníte, že hledáte nové výzvy a těmi změnu zaměstnání zdůvodnit.

Na konec pohovoru se Vás budoucí zaměstnavatel pravděpodobně zeptá, zda nemáte nějaké otázky. Určitě si nějakou připravte. Seznam doporučených otázek najdete v jiném článku na webu www.chcipraci.cz v sekci Tipy a zajímavosti.

Tým ChciPráci.cz